Haber

AB Komisyonu Başkanı Gazze’deki İnsani Yardım Çabalarını Değerlendirdi

Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmalarının kısa vadeli adımlar olduğunu, uzun vadede ise iki devletli çözüme yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

Von der Leyen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak Paris’te düzenlenen “Gazze için Uluslararası İnsani Yardım Konferansı”nda konuştu.

Birliğin Mısır üzerinden Gazze’ye yardım ulaştırma çabalarına ve deniz yoluyla insani koridor oluşturma çalışmalarına değinen Von der Leyen, bunların kısa vadeli adımlar olduğunu belirtti.

Von der Leyen, “Asıl meselenin bölgesel ve uluslararası ortaklarla birlikte iki devletli çözüme yatırım yapmak olduğunu” vurguladı.

Konferansta konuşan AB Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel, İsrail-Filistin sorununa yaklaşımda “çifte standart” olamayacağına dikkat çekerek, İsrail’in uluslararası hukuk ve uluslararası insani yardım çerçevesinde kendisini savunma hakkını kullanması gerektiğini ifade etti. kanun.

“Gazze’deki insani durumun vahim olduğunu görüyoruz.” Çatışmaların insani açıdan durdurulması ve insani koridorların oluşturulması çağrısında bulunan Michel, Birliğin Mısır ve Ürdün gibi bölge ülkelerine desteğini yineledi.

haber-buldan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu