Haber

ABD: (İsrail’in Batı Şeria’da) Her türlü ilhak girişimiyle mücadele edeceğiz

ABD’nin İsrail Büyükelçisi Thomas Nides, ülkesinin, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak girişimleriyle mücadele edeceğini söyledi.

Nides, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) yaptığı açıklamada, “Her türlü ilhak girişimiyle mücadele edeceğiz. İlhakı desteklemiyoruz. Sadece biz değil, çoğu ülke böyle.” dedi.

ABD yönetiminin, kurulacak hükümette İç Güvenlik Bakanlığı talep eden aşırı sağ Yahudi Gücü Partisi’nin başkanı Itamar Ben Gvir ile görüşmeyeceği tarafındaki haberlere ait ise Nides, şunları kaydetti:

“Çok sert açıklamalar yapmayacağım. Bakanlıklara kimler gelecek, nasıl pozisyonlar edinecekler bekleyelim, görelim. Şu aşamada ne söylediklerini ve nasıl hareket ettiklerini görmek istiyoruz. Hükümet henüz kurulmadı. Kurulduktan sonra yapılabilecek görüşmeleri belirleyeceğiz.”

Yeni hükümet ve Binyamin Netanyahu ile güçlü ve yakın bir bağlantıya sahip olmak istediğini aktaran Nides, “ABD inandığı şeyleri savunacak. Biz İsrail’in çok ama çok güçlü bir müttefikiyiz ancak neye inandığımızı ve farklılıklarımızın neler olduğunu formüle edeceğimiz zamanlar var.” diye konuştu.

KAN, evvelki haberlerinde Dini Siyonizm Partisi’nin Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu’dan Batı Şeria topraklarının ilhakını talep ettiğini aktarmıştı.

İsrail seçimlerinde “aşırıcı-ırkçı” partiler zafer kazandı

İsrail’de 1 Kasım’da gerçekleştirilen erken genel seçimlerde, eski Başbakan ve muhalefet önderi Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli İsrail Meclisine 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazandı.

Sonuçlara nazaran, Netanyahu liderliğindeki blokta yer alan Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinin oluşturduğu liste 14 milletvekili çıkararak seçim yarışını üçüncü bitirdi.

Muhalif bölümlere ve Filistinlilere yönelik ayrımcı ve ırkçı telaffuzları nedeniyle eleştirilen bu partilerin yeni hükümette kelam sahibi olması bekleniyor.

Netanyahu’nun kuracağı koalisyon hükümetinde “aşırıcı-ırkçı” siyasetleriyle tanınan Yahudi Gücü başkanı Itamar Ben-Gvir’in yer alma ihtimali ise yeni hükümetin Filistin siyaseti açısından telaşa neden oluyor.

Mescid-i Aksa baskınları üzere provokatif hareketleri ile tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet hareketlerini teşvik etmesiyle biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu