Haber

Ankara Barosu’nun başvurusu üzerine sözlü sınav iptal edildi

Ankara Barosu’nun Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sözleşmeli avukat alımında yapılacak tiyatro sınavının iptali için mahkemeye yaptığı başvuru üzerine, ilahiyat sınavı Danıştay tarafından iptal edildi.

Ankara Barosu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sözleşmeli avukat alımında yapılacak sözlü sınavın iptali için mahkemeye başvurdu. Baro, “adaylar arasında eşitsizlik olduğu ve hukuk devletinde oluşturulan bu ikili durumun izahı bulunmadığı” gerekçesiyle iptal davası açtı. Baro bugün yaptığı açıklamada, ilahiyat sınavının Danıştay tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Ankara Barosu’ndan bu akşam yapılan açıklama şöyle:

“Bakanlar Kurulu’nun 06/06/1978 tarih ve 7/15754 sayılı kararı ile yürürlüğe giren Sözleşmeli Personel İstihdamına İlişkin Esasların Ek 2’si Baromuzca il teşkilatında istihdam edilmek üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında. 80 avukatlık pozisyonu için Bakanlık merkezinde yapılacak sözlü sınav ve sözleşmeli işçi alımına ilişkin işlemlerin iptali için 2019 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye konu olan sözlü sınavların denetlenmesi mümkün değildir. Süreç içerisinde ve devlet kurumlarında aynı pozisyonlar için atama formunda farklı üsluplar uygulandığı, bu nedenle adaylar arasında eşitsizlik yaratıldığı ve herhangi bir hukuk devleti sisteminde yaratılan bu ikili durumun açıklamasıdır. Sayılı karar uyarınca İlahiyat sınavı ve sözleşmeli işçi alımına ilişkin süreçlere ilişkin 29.01.2019 tarihli “Sözleşmeli Avukat Alım İlanı”nın iptaline karar verilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu